Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.12.2019 08:46 - Ахтопол е основан около 430 г. пр.н.е. от гръцки колонисти от Атина. Музеят днес е някогашното гръцко училище построено в началото на ХХ век.
Автор: aristotelis Категория: История   
Прочетен: 3021 Коментари: 3 Гласове:
4

Последна промяна: 13.12.2019 09:08

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
АРХЕОЛОГИЯТА ДНЕС
портал за българска и световна археология
Проф. д.и.н. Иван КАРАЙОТОВ


Ахтопол е основан около 430 г. пр.н.е. от гръцки колонисти от Атина. Музеят днес е някогашното гръцко училище построено в началото на ХХ век.   В началото на
20 век гърците на Ахтопол притежават 45 кораба, три от които са с водоизместимост между 1000 и 3000 тона. При избухването на Балканската война в 1912 година двама души от Ахтопол са доброволци в Македоно-одринското опълчение. След Балканските войни (1912-1913 г.) градът е присъединен към България.

Гръцкото му население е изселено, а на негово място се заселват български бежанци от Източна Тракия. Бежанци от Ахтопол основават село Неа Агатуполи (в превод Нов Ахтопол) в Ном Пиерия, Гърция.

През 1918 г. Ахтопол е почти изцяло унищожен от пожар, като изгаря и старата катедрала „Успение Богородично“. Съвременният град е построен изцяло наново след пожара. 

География

Град Ахтопол е разположен на скалист полуостров на брега на Черно море и в подножието на планината Странджа. Намира се на 14 km южно от Царево и на 5 km северно от устието на река Велека. Градът е част от територията на Природен парк „Странджа“.

История

На мястото на днешния град Ахтопол са съществували селища още от новокаменната епоха, а през желязната епоха районът е населяван от тракийското племе тини. Като град Ахтопол е основан около 430 г. пр.н.е. от гръцки колонисти от Атина, като се предполага, че основаването му има връзка с действията на Перикъл в черноморските области. Древногръцкото име на града е "Αυλικόν τείχος". Градът се превръща в търговско средище, като в него се секат монети. След варварските нашествия на славяните и прабългарите от 5-7 век градът е възстановен от византийския военачалник Агатон, който го нарича Агатопололис(гръцки: Αγαθούπολη).

През Средновековието Агатопол на няколко пъти е включван в територията на България. Надпис на хан Крум от 812 г. съобщава за завладяването му, по-късно е превзет от цар Тодор Светослав през 1304 г. Около 1389 г., двадесет години след превземането на Одрин от османците, одринската митрополия премества седалището си в Агатопол. Малко по-късно градът също е завладян от османците. През 17 век той се споменава като седалище на епископ.

В началото на 20 век гърците на Ахтопол притежават 45 кораба, три от които са с водоизместимост между 1000 и 3000 тона. При избухването на Балканската война в 1912 година двама души от Ахтопол са доброволци в Македоно-одринското опълчение. След Балканските войни (1912-1913 г.) градът е присъединен към България.

Гръцкото му население е изселено, а на негово място се заселват български бежанци от Източна Тракия.

През 1918 г. Ахтопол е почти изцяло унищожен от пожар, като изгаря и старата катедрала „Успение Богородично“. Съвременният град е построен изцяло наново след пожара. През 1926 г. има 1095 жители.

Бежанци от Ахтопол основават село Неа Агатуполи (в превод Нов Ахтопол) в Ном Пиерия, Гърция.

Религии

До днес са запазени църквата „Възнесение Господне“ построена през 1776 г., останки от манастира „Свети Яни“ от 12 век, части от крепостната стена (на места достигащи 8 m височина и 3,5 m ширина). В близост до полуострова се намират останки от тракийска стена. В града има Исторически музей.

Гръцко училище

Гръцкото училище е построено в началото на ХХ век, с пари от дарения на организацията Синове на Агатополис от Америка, по проект на гръцки архитекти. Сградата е с дебели 0,6 м. стени. Ъглите на всички стени, прозорците, портала и покривния фриз са облицовани с червени тухли, докарани с гемии специално от Марсилия.

По време на гръцкото владичество, сградата е била предназначена за шесткласно училище и за събрания. Стените на шестте класни стаи са дървени, което позволява лесно да се демонтират и преустройват в голям салон, с подиум и трибуна в дъното
.

Влизам в някогашното гръцко училище.Тук е жива историята на древен Ахтопол. В музея намират място открити в околността сечева, глинени съдове и различни предмети от гръцкото минало. Музеят днес е и база на художествената академия за арт- таланти, използващи вдъхновяващото място за рисуване. "Тук наистина можеш да излееш творческия си заряд"- ми казва Ина 20 г. студентка дошла на летен лагер в Ахтопол. "Обичам да рисувам всичко, но какво е най- екзотичното на морето? Разбира се гларусите." Помоли да не я снимам, затова кадърът е репортажен.




Гласувай:
5



1. barin - Здравей, aristotelis. Годината ...
13.12.2019 15:08
Здравей, aristotelis. Годината може би е вярна. Ахтопол е основан след Созопол, Варна и Несебър. Той е малъкм град, но красив. Последното мим посещение беше преди повече от двадесет години. Сигурно се е променил и разрастнал покрай курорта и морето. Името Агатопол, както и на околните точки от лоцията по обясниминпричини са гръцки.
Поздрави!
цитирай
2. анонимен - vled - АГАтопол
14.12.2019 15:02
„На мястото на днешния град Ахтопол са съществували селища още от новокаменната епоха, а през желязната епоха районът е населяван от тракийското племе тини. Като град Ахтопол е основан около 430 г. пр.н.е. от гръцки колонисти от Атина”
...
Основната грешка, която българските историци правят и днес е, че гръцки колонисти са „основали” селищата по нашето Черноморие. Това разбира се е гръцкият прочит на историята, който те преповтарят, но това изобщо не вярно. Навсякъде където има гръцки колонии, по-скоро пристанища, разраснали се впоследствие в околните териториите има древни тракийски селища. В този смисъл да основеш нещо, което вече е основано е безсмислица. Траките не са имали особен интерес към морето и са разрешавали на гърците да си строят в техните земи пристанища и да се заселват там, разбира се срещу солидно заплащане, което е известно от източниците. Тази древна практика е продължила и в по-нови времена - Сингапур, Гибралтар и др. са известни британски владения, наети преди много години, а Хонконг неотдавна беше върнат на Китай, защото договорът за наемане изтече и Китай си поиска тази територия. Гръцките колонии са носели добри доходи от търговия и за двете страни и затова са били взаимноизгодно решение.
Траките са наричали морето АГА, затова всички думи с този корен са свързани с море. Освен ЕГЕЯ – името на Бяло море, така и АГАЛИНА (най-древното, тракийско име на Созопол) и АГАтополис (Ахтопол) съдържат този тракийски корен. АГАТАПАРА е известен тракийски топоним, както и тракийските имена АГАТА и АТИНА.
цитирай
3. planinitenabulgaria - От Направление "Блогови колоноскопии" към Центъра бе извършена колоноскопия
24.12.2019 01:35
на няколко Ваши постинга и на точно същите по брой постинги на Блекпредатор, които отново не правят смисъл, точно колкото Вашите, поради което компютърът ги обедини и предложи за анализ.
Резултатите отговориха на предположенията. От Центъра имаме предлогжение да обедините двата постинга.
Наблюдаващ оперативен работник Ханс Регел
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: aristotelis
Категория: История
Прочетен: 1841110
Постинги: 266
Коментари: 1484
Гласове: 303
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031